Praktisks koučinga instruments VESELĪGAM 2015.gadam
Veselību nākamajā gadā – to gadumijā vēl ikkatrs. Kā to sasniegt? Apbruņojies ar pildspalvu, krāsainiem flomāsteriem un rezervē stundu atklātai sarunai ar sevi. Ja šos jautājumus uzdos profesionāls koučs un pierakstīs tev tavas atbildes, iespējams, iedvesmas plūsma ļaus tev pa īstam atraisīties un gūt labākus panākumus.
Aizpildot apļveida diagrammu, tā saukto koučinga ratu, daudzi jautājumi un risinājumi kļūs acīmredzami.
Lapas stūrī ieraksti datumu, kad to aizpildi, un datumu pēc gada. Būs interesanti šos pierakstus apskatīt pēc laika un novērtēt savu ceļu.
Nosauc dzīves jomas, kas būtiski ietekmē tavu veselību! Un vēl? Raksti tās stabiņā. Septiņas, astoņas jomas, varbūt vēl vairāk.
Pārskati šīs jomas. Varbūt kādas no tām var apvienot? Pasvītro 7 – 8 jomas, kas tavā gadījumā ir pašas būtiskākās. Ieraksti tās apļa sektoros. Ja jomu ir vairāk, sadali pēc vajadzības sektorus uz pusēm.
Piemēram, manā gadījumā tās bija
fiziskās aktivitātes, ēšana, miega kvalitāte/daudzums, mierīga dzīves uztvere
(stresa menedžments), brīvība no kaitīgajiem ieradumiem, veselīga ķermeņa masa,
ikgadējās veselības pārbaudes un laika plānošana. Katram tas var būt
individuāli – jomu var būt vairāk vai mazāk, tās var būt atšķirīgas.
Iedomājies, ka pagājis precīzi gads un visās šajās jomās ir piepildījies labākais, kas gada laikā varētu notikt. Domās pārcelies uz 2015. gada 31. decembri un izej cauri visām savām veselības jomām. Saraksti būtiskāko tabulā, ailītē „Kas tev būtu 10 no 10” pretim katrai jomai. Ja strādā ar kouču, ļaujies sapņu plūsmai un pierakstīšanu atstāj kouča ziņā.
Joma |
Kas Tev būtu 10 no 10 (mērot skalā 1-10) |
Vērtējums tagad (1-10) |
Pēc gada |
Fiziskās aktivitātes |
rīta rosme katru dienu, peldēšana 1 x nedēļā, ... |
3 |
10 |
... |
|
|
|
Piemērs: manas fiziskās aktivitātes (10 no 10 punktiem) pēc gada būtu rīta rosme katru dienu, vismaz sešas dienas nedēļā stundu ilgas nodarbības sporta zālē un reizi nedēļā – peldēšana. Vai arī stresa menedžmenta jomā – esmu mierīga, katru dienu pirms ēdienreizēm, pamostoties un pirms gulētiešanas veicu mierīgās elpošanas vingrinājumus; meditācijas un savas zemapziņas sakārtošana ar Ēriksona hipnozi ir sniegušas labus rezultātus.
Novērtē no 1 – 10, ar cik katru jomu vērtē tagad un uz cik tu vēlētos, lai tā būtu pēc gada! 1 – zemākais rezultāts, 10 –augstākais. Vērtējums ir dziļi subjektīvs tikai pašam sev. Uzmanību! Ar 0 vērtēt nedrīkst. Ja ir kaut vai doma par šīs jomas svarīgumu un apņemšanās kaut nedaudz to sakārtot, tad tas jau ir 1. Ieraksti šos skaitļus tabulā un iezīmē koučinga ratā.
Piemēram, ja savas šībrīža fiziskās aktivitātes vērtēju ar 3 punktiem, tad aplī atbilstošajā segmentā aizkrāsoju trīs josliņas. Krāsu izvēlos to, kas man subjektīvi šai jomai šķiet piemērotākā. Aizkrāsojot domāju un saku sev paldies par to, ko šajā jomā jau esmu padarījusi. Ja strādā ar kouču, krāsas izvēle un fiziska sektora izkrāsošana ir klienta ziņā – tas aktivizē zemapziņu. Skaļi izteikts paldies par jomā paveikto strādās vēl spēcīgāk.
Iezīmēju ar tās pašas krāsas flomasteru to robežu, līdz kurai gribu gada laikā nonākt. To darot, aptuveni apzinos soļus, kas man būs līdz šim rezultātam jāpaveic.
Jomas, ar kurām strādāt, var izvēlēties brīvā secībā, un nav obligāti iziet sarakstu pēc kārtas.
Kad iziets cauri visām jomām un izveidojies krāsains attēls, apskati to kārtīgi. Ko tas tev rāda? Kuras ir būtiskākās jomas? Kuras ir atslēgas jomas, kas visvairāk ietekmētu pārmaiņas pārējās? Kurās jomās paši vieglākie solīši sniegtu vislielāko rezultātu? Pasvītro sev trīs jomas, ar kurām varētu sākt.
Visi šie jautājumi, jomu izsvēršana, saistību un ietekmju atrašana jau domās bruģē ceļu uz veiksmi. Atļauj strādāt savai intuīcijai un zemapziņai!
No šīm trim izvēlies vienu jomu, ar ko sākt! Vēlreiz nolasi to, kas šajā jomā pēc gada tev ir 10 no 10. Iedomājies, kā tas ir, kad jau esi to sasniedzis. Paspilgtini šo nākotnes tēlu ar savām maņām – ieraugi, sadzirdi, sajūti, varbūt pat sasmaržo, sagaršo un sajīti sava ķermeņa īpašo līdzsvaru. Vai tieši to tu vēlies? Tad atskaties pagātnē uz šo dienu un redzi tos būtiskākos soļus, kas atveduši tevi pie šī rezultāta. Kas tie ir? Un vēl? Ir labi, ja koučs pieraksta šos darbus.
Izvieto darāmos darbus uz laika līnijas! Novelc horizontālu līniju ar bultiņu galā. Atzīmē uz tās šodienu, laiku pēc gada un atzīmē uz līnijas katru nosaukto darāmo soli. Ja strādā ar kouču, šos soļus uz laika līnijas atzīmē pats. Ieklausies savās sajūtās, cik reāli piemērots ir šis laiks. Ļauj strādāt ne tikai prātam, bet arī savai intuīcijai – tas ir plāns tikai tev un tevis labad.
Ieplāno gandarījumu un prieku! Pie katra soļa pieraksti ne tikai datumu un pēc iespējas precīzāku laiku, bet izdomā, kā priecāsies, kā sevi apbalvosi par to. Uzzīmē mazu simboliņu, kas atgādinās, kā biji plānojis to nosvinēt. Ne vienmēr tai jābūt lielai svinēšanai, bet ļoti individuālai un patiesai. Katram no mums ir savi veidi, kā sevi iepriecināt, un vienmēr var izdomāt arī jaunus.
Kas būs paši pirmie, paši vieglākie un priecīgākie soļi, ko tuvākajā nedēļā veiksi ceļā uz savu mērķi? Ieplāno tos reāli, ieraksti ļoti konkrētā laikā savā plānotājā.
Kāds atbalsts tev būs nepieciešams, lai to patiešām izdarītu? Iespējams, tā būs īsziņa koučam: „Urā! Es to paveicu!” varbūt tevi labi motivē piezvanīšana un apjautāšanās, kā sokas, varbūt derības ar draudzeni vai apsolījums saviem tuvākajiem. Cik cilvēku, tik variantu – galvenais atrast savu. Ieraksti plānotājā arī savu gandarījumu/sevis apbalvošanu.
Paskaties vēlreiz uz šajā stundā veiktajiem pierakstiem, zīmējumu. Kā tev tas? Kas tev bija pats vērtīgākais? Domās pārejot pāri sesijā veiktajam un pakavējoties pie paša būtiskākā, tu aktivizē savu zemapziņu, lai tā palīdzētu vieglam un priecīgam ceļam uz mērķi.
Ja šī sesija būtu kā glezna vai dzejolis, vai skaņdarbs – kādu nosaukumu tu tai liktu, kāds tēls par to tev atgādinātu? Ar šo tēlu un nosaukumu vēl spēcīgāk fiksējam nupat paveikto arī zemapziņai saprotamā valodā. Pēc laika, izlasot šo nosaukumu (to vēlams pierakstīt ar lielajiem drukātajiem burtiem), tu ātri atsauksi atmiņā visu lielo un intensīvo darbu, ko esi veicis šajā stundā. Ja ir tāda vēlme, tu vari arī zīmēt šo tēlu – tas būs vēl spēcīgāk.
Tu šajā stundā esi paveicis milzīgu darbu savā un savas veselības labā! Jo katra lieliska lieta sākas ar domu, plānu, darbu un prioritāšu sakārtošanu. Paldies par to!
Es ļoti labprāt redzētu šo gandarījumu tavās acīs. Un kouča lielākais prieks ir, kad iedvesmots klients steidz darīt savu dzīvi labāku, lai pēc tam ziņotu par savām uzvarām.
Saglabā šo zīmējumu! Daudzi cilvēki to ielīmē savā plānotājā un regulāri to apskata. Vai tu to apskatīsi katru nedēļu, vai katru mēnesi vai pēc gada – tā ir katra individuālā izvēle. Neveiksmju šajā ceļā nav, ir tikai pieredze, kas paver jaunas iespējas.
Līdzīgus koučinga ratus var veidot gan par atsevišķām veselības jomām, gan par dzīves jomām kopumā.
Labu veselību, prieku un veiksmi nākamajā 2015. gadā!